fbpx

Neurologas prof. D.Jatužis: „Insulto metu laikas yra smegenys“

2012-10-03

Autorius www . lsveikata . lt

Trečiadienis, 31 Spalio 2012 19:20

Pirmadienį Lietuvoje pirmą kartą buvo paminėta Pasaulinė insulto diena. Lietuvos insulto asociacijos prezidentas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos centro prof. Dalius Jatužis pabrėžia, kad ištikus šiai klastingai ligai, pacientui kiekviena per ilgai delsta minutė gali būti lemtinga.

 

– Pirmadienį Lietuvoje pirmą kartą paminėta Pasaulinė insulto diena. Kodėl šalis prie šios iniciatyvos prisijungė tik dabar?
– Anksčiau gal nebuvo tokios visuotinės iniciatyvos. Pasaulyje ši diena minima jau šeštus metus. Tačiau reikėtų pabrėžti, kad Insulto diena iš pradžių buvo tik paskelbta, nebuvo tokios globalios kampanijos. Masinis šios dienos minėjimas įvyko tik prieš pora metų. Galbūt šiais metais pribrendome ir mes: turime daugiau ką pasakyti, pasidalinti praktika. Tikimės, kad nuo šiol Pasaulinė insulto diena (spalio 29-oji) Lietuvoje taps tradicine.

– Tai kas yra insultas ir kuo jis skiriasi nuo mikroinsulto?

– Insultas yra ūminis galvos ar nugaros smegenų kraujotakos sutrikimas, dėl kurio žūva smegenų ląstelės – neuronai. O mikroinsultas yra neoficiali sąvoka, vartojama buitinėje plotmėje. Tačiau šis sutrikimas reiškia praeinantį smegenų išemijos priepuolį. Tai trumpalaikiai neurologiniai simptomai, atsirandantys dėl smegenų išemijos ir nuo insulto skiriasi savo trukme. Praeinantis išemijos priepuolis arba mikroinsulto simptomai tęsiasi ne ilgiau kaip 24 val., o dažniausiai tai keliolika ar keliasdešimt sekundžių. Po jų žmogus netampa neįgalus, nelieka jokių pasekmių. Nepaisant to, mikroinsultas signalizuoja apie insulto grėsmę ir priepuoliai gali kartotis.
O kalbant apie insultą, yra sakoma: „Laikas yra smegenys“. Tai reiškia, kad kiekvieną minutė yra brangi, nes vis daugiau žūsta neuronų, kurie, deja, neatsistato. Yra išskiriamos dvi galvos smegenų insulto (GSI) rūšys – išeminis ir hemoraginis insultas. Išeminio insulto atveju užsikemša smegenis maitinanti kraujagyslė ir tai sudaro apie 80 proc. visų GSI. Hemoraginio insulto metu plyšus kraujagyslei išsilieja kraujas į galvos smegenis (apie 15 proc. atvejų) ar po minkštaisiais jų dangalais (apie 5 proc. atvejų).
Jeigu laiku sureaguojama į požymius, insultą galima išgydyti. Kalbant apie išeminės kilmės insultą, kuris įvyksta užsikimšus kraujagyslei, tuomet pacientui atliekama trombolizė (skiriami krešulį tirpdantys vaistai). Ją galima taikyti per pirmas 4,5 valandas, tačiau kuo anksčiau, tuo geriau. Tai vienas efektyviausių gydymo būdų ir galimybių. Jeigu vaistas skiriamas per pirmąsias 1,5 valandos, šansas, kad pacientas liks be žymaus neurologinio deficito ar liekamųjų nepageidaujamų reiškinių yra 2,5 karto didesnis negu paciento, negavusio tokio pobūdžio gydymo.

– Kokie yra pirmieji insulto požymiai? Ką reikėtų daryti juos pastebėjus?

– Pagrindiniai insulto požymiai yra staigus vienos kūno pusės nusilpimas arba nutirpimas, staigus regos sutrikimas, ypač viena akimi, staigus kalbos, pusiausvyros sutrikimas, stiprus, pirmą kartą gyvenime toks atsiradęs galvos skausmas. Pastebėjus, pajutus bent vieną šių penkių simptomų, būtina skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą. Lietuvos insulto asociacija ypač stengiasi, kad tokiems ligoniams būtų suteikta operatyvi pagalba, aiškinama, kur reikia gabenti pacientus, kuriems įtariamas ūminis insultas. Liūdna, bet dažniausiai žmonės kreipiasi pavėluotai, praėjus maždaug 3-4 valandoms.

– Kokie yra insulto rizikos veiksniai?

– Insulto veiksniai yra glaudžiai susiję su širdies kraujagyslių veiksniais ir iš esmės jie yra tie patys. Arterinė hipertenzija, rūkymas, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, cukrinis diabetas, nepakankamas fizinis aktyvumas, antsvoris ir nutukimas, išeminė širdies liga, ritmo sutrikimai, miego arterijos susiaurėjimai – visa tai yra pagrindiniai insulto rizikos veiksniai, kurie gali sąlygoti, provokuoti ir sukelti insultą.

– Kokias pasekmes gali sukelti insultas?

– Ligos pasekmės priklauso nuo to, kaip greitai yra sureaguota į pirmuosius insulto požymius ir kaip greitai suteikiama pagalba pacientui. Jeigu pagalba suteikta pavėluotai, pasekmės gali būti negailestingos – pusė paralyžiuoto kūno, nejautra, negalėjimas savarankiškai gyventi, depresija, skausmas, kalbos ir protinės veiklos sutrikimai. Svarbu akcentuoti, kad tai viena dažniausių neįgalumo priežasčių.
Kaip jau minėta, insulto metu sutrinka kraujotaka į smegenis. Pakanka vos penkių minučių visiško kraujotakos nutrūkimo ir ta smegenų zona žūva. Yra apskaičiuota, kad per kiekvieną išeminio insulto minutę žūva apie du mln. ląstelių. Dėl to pagreitėja smegenų senėjimo procesas, likusios gyvos smegenų dalys bando perimti žuvusių smegenų dalies funkcijas, kompensuoja deficitą.

– Teko girdėti, kad insultas ištinka nebūtinai tik vyresnio amžiaus žmones, bet liga pasiglemžia ir vaikus, net kūdikius. Ar dažni tokie atvejai?

– Taip, svarbu akcentuoti, kad galvos smegenų insultu serga ir vaikai, kūdikiai, nors tai reti atvejai. Priežastys yra kitokios – kraujagyslių, maitinančių smegenis, atsisluoksniavimas, uždegiminės kraujagyslių ligos, širdies ligos (širdies ydos, reumatinis širdies vožtuvų pažeidimas), paveldimos kraujagyslių ligos. Vaikų, paauglių insulto rizikos veiksniai taip pat netipiniai – narkotikai, rūkymas, kontraceptikų vartojimas moterims. Būtent rūkymas, kontraceptikų vartojimas ir migreniniai galvos skausmai trombozės tipo insulto riziką padidina iki dešimties kartų.

Thrombo ASS veiklioji medžiaga yra acetilsalicilo rūgštis, kuri mažina kraujo kūnelių sulipimą ir tokiu būdu mažina kraujo krešulių susidarymą. Vartojant skrandyje neirias tabletes acetilsalicilo rūgšties šalutinis poveikis skrandžiui yra mažesnis. Thrombo ASS vartojamas jei yra išeminė širdies liga ar kitokios klinikinės būklės, kurių metu patartina trombocitų agregacijos profilaktika: – trombozės profilaktikai sergant širdies išemine liga, – po miokardo infarkto, – po išeminio smegenų insulto, – ūminio miokardo infarkto metu, – po trumpalaikio praeinančio smegenų išemijos priepuolio, – po vainikinių arterijų nuosrūvio operacijos.

– Kaip insultas paplitęs pasaulyje? Kokioje pozicijoje mūsų šalis yra pasaulio kontekstu?

– Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad vienas iš šešių pasaulio gyventojų gyvenime patiria insultą. Kas dvi sekundės pasaulyje kam nors įvyksta insultas ir kas šešios sekundės pasaulyje nuo insulto miršta žmogus. Tai yra daugiau negu kartu sudėjus ŽIV, tuberkuliozės ir maliarijos atvejus. Taigi, kasmet dėl insulto miršta 5 milijonai žmonių ir pasaulyje tai antroji pagal dažnį pagrindinė mirties priežastis. Lietuvoje miršta 2,5 tūkstančio gyventojų ir ši liga yra ketvirtoji pagal dažnį pagrindinė mirties priežastis. Tokios tendencijos rodo, kad labai svarbu žmones šviesti apie insulto grėsmę.

– Esate sveikos, aktyvios gyvensenos šalininkas – žaidžiate krepšinį ir esate gydytojų krepšinio rinktinės kapitonas. Ar profesinė patirtis paskatino puoselėti tokį gyvenimo būdą?

– Ne, tai jaunystės pomėgis, kuris, laimei, tęsiasi iki šiol. Pats esu kilęs iš Biržų krašto. Kaip žinia, tai ir žymaus krepšinio trenerio Vlado Garasto tėviškė. Dar nuo tarpukario laikų sporto, ypač krepšinio tradicijos Biržuose yra gajos. Aš į krepšį mėtyti pradėjau dar vaikystėje, tėtis buvo prikalęs lanką prie namo sienos, o vėliau sportavau ir mokykloje. Studijų metais šio dalyko taip pat nepamiršau. Smagu, kad medikų gretose yra ir daugiau entuziastų.
Tai puikus sveikos gyvensenos bruožas, kuris padeda atsikratyti streso, patirto darbe. Tai ne vienintelė mano fizinės veiklos išraiška. Dešimt metų praleidau universiteto folkloriniame ansamblyje. Puikiai laikas prabėgo – dainos, šokiai, grojimas… Tiesa, dabar tam jau nebepakanka laiko, bet krepšiniui jo atrandu visada.
Be to, man patinka vaikščioti gryname ore, žvejoti, grybauti. Stengiuosi sveikai, įvairiai maitintis, valgau viską, tiesiog mažiau vartoju labai riebių gyvulinių produktų. Reikėtų pabrėžti, kad aktyvi, sveika gyvensena, racionali mityba stipriai sumažina insulto riziką. Žmonės dažnai nekreipia dėmesio į sveiką gyvenseną, o juk daugybė sveikatos problemų atsiranda būtent dėl to. Sveikai gyventi juk kainuoja nedaug. Tereikia nusistatymo.

Kalbino Laura Valeikaitė

REGISTRACIJA (gydytojai specialistai)

Jūsų laiškas buvo sėkmingai išsiųstas!
Užpildykite privalomus laukus*