fbpx

Gydytojai specialistai:

  • 8 (41) 55 34 18
  • 8 (687) 00 6 00

Šeimos gydytojai:

  • 8 (41) 55 34 18
  • 8 (687) 00 6 00

Bendri:

  • 8 (41) 55 34 18
  • info@sbklinika.lt

Adresas:

  • Tilžės g. 11, Šiauliai
  • (šalia senojo TV bokšto)

Darbo laikas:

  • I-V 8.00 - 19.00
  • VI 9.00 - 18.00

Echoskopija nėštumo metu

Echoskopija dar vadinama ultragarsiniu tyrimu ir yra plačiai taikoma medicinoje, ypač ginekologijoje ir akušerijoje. Tačiau nėščiųjų echoskopija nėštumui nustatyti ir stebėti jo eigai pradėta taikyti ne taip ir seniai, tačiau dabar tai pats efektyviausias, saugiausias ir greičiausias metodas.

Echoskopiją nėštumo metu derėtų atlikti kiekvienai nėščiajai, nepriklausomai, nuo jos savijautos, nes šis tyrimas padeda nustatyti 60 % vaiko vystymosi sutrikimų atvejų ir net 80 % rimtų ydų atvejų. Privalomos yra dvi vaisiaus echoskopijos: 18–20 ir 30–32 nėštumo savaitėmis, tačiau dažnai atliekama dar viena – ankstyvojo nėštumo pradžioje, o esant komplikacijoms, gydytojas gali paskirti tiek tyrimų, kiek reikės.

Pirmoji echoskopija nėštumo metu atliekama siekiant nustatyti ankstyvąjį nėštumą. Tyrimo metu nustatoma, ar apvaisintas kiaušinėlis prisitvirtino gimdoje, o ne už jos ribų, nes esant negimdiniam nėštumui vaisius neišnešiojamas iki galo, o moteriai gresia sunkios komplikacijos. Ankstyvuoju nėštumo periodu nustatomas vaisiaus gyvybingumas, ar vaisius vystosi, ar plaka širdis ir panašiai. Šio tyrimo laikas yra labai individualus, bet atliekamas ne anksčiau nei 5 nėštumo savaitę.

Pirmoji privaloma echoskopija nėštumo metu atliekama 18–20 nėštumo savaitę, jos metu nustatomas vaisiaus vandenų kiekis, kur prisitvirtinusi placenta, išmatuojamos vaisiaus kūno dalys – galva, pilvas ir kojos, ir tikrinama, ar vaisius dydis atitinka normą, įvertinama bendra vaisiaus organų būklė, galima nustatyti įvairius apsigimimus. Pagal ultragarso rezultatus nustatomas preliminarus gimdymo laikas, jei vaisius yra palankioje pozoje, matoma lytis.

Antrasis privalomas tyrimas atliekamas 30–32 nėštumo savaitę, jo metu įvertinamas vaisiaus augimas ir bendra jo būklė, nustatoma placentos vieta ir jos brandumas, patikslinama vaisiaus lytis. Ypatingas dėmesys skiriamas vaisiaus širdies darbui, stebima, ar nėra širdies ydų. Įvertinama vaisiaus padėtis, tačiau ji iki gimdymo dar gali pasikeisti.

Echoskopija gali būti atliekama pro pilvo sieną arba pro makštį. Pastaroji dažniausiai atliekama ankstyvuoju nėštumo metu, kol gimda dar nėra padidėjusi.

Šiam tyrimui specialaus pasiruošimo nereikia, o pats ultragarso tyrimas nepasižymi neigiamu poveikiu ir yra neskausmingas.